W ramach podpisanej umowy o partnerstwie i współpracy pomiędzy Gminą Kętrzyn a Związkiem Gmin Mauron z Bretanii we Francji w dniach od 27 kwietnia do 4 maja 2006 roku w Gminie Kętrzyn przebywała 17-osobowa grupa francuskich uczniów wraz z 3 opiekunami. Młodzież korzystała z noclegów posiłków (śniadania i kolacje) u rodzin polskich. W ramach programu uczniowie zapoznali się z warunkami nauki w gminnych szkołach, gdzie młodzież polska i nauczyciele bardzo serdecznie witali przybyłych gości. Uczniowie gminnych szkół przygotowali na powitanie krótkie programy artystyczne. Rozegrano też symbolicze mecze w piłkę nożną (chłopcy) i piłkę ręczną (dziewczęta).

 

 

 

     Program pobytu uzupełniony był wyjazdami do znanych miejsc turystycznych na terenie naszej Gminy i nie tylko, młodzież odwiedziła m.in.: Wilczy Szaniec w Gierłoży, Bazylikę w Św. Lipce, zamek w Reszlu, ścieżkę edukacyjna Wyskok w Nadleśnictwie Srokowo, Muzeum Przyrody, Etnografii i Sztuki w Srokowie, Rezerwat Żubrów w Wolisku, Park Dzikich Zwierząt w Kadzidłowie, Galindię oraz ważniejsze miejsca w Kętrzynie - zamek, kościół św. Jerzego i Jana oraz mury obronne starego miasta.

 

Goście odwiedzili również firmę Pana Pawłowskiego w Bezławkach, gdzie produkowane są leśne kredki i piękne wiatraki, młyny oraz domki z drewna. Każde dziecko otrzymało na pamiątkę kredkę z wypalonym na niej imieniem.
Poznali linię technologiczną w Piekarni Mistrza Jana w Biedaszkach, mogli także spróbować pysznego ciasta oraz zwiedzili linię technologiczną w zakładzie POL MOT TUR Biedaszki, w którym produkowane są maszyny i urządzenia rolnicze. Duże wrażenie na dzieciach francuskich wywarł pobyt w Kadzidłowie, a zwłaszcza bezpośrednie obcowanie ze zwierzętami i możliwość karmienia ich z ręki oraz pobyt w Galindii.

 

Wymiana młodzieży szkolnej obok walorów edukacyjnych i wychowawczych owocuje także nawiązaniem osobistych przyjaźni pomiędzy dziećmi dwóch gmin. Młodzież polska i francuska przez cały czas pobytu miała możliwość wspólnego obcowania ze sobą. Wspólnie jeździła na wycieczki po okolicy. Dzieci porozumiewały się ze sobą w języku angielskim. Organizatorami pobytu grupy francuskiej był Wójt Gminy Kętrzyn, Rada Gminy Kętrzyn, Stowarzyszenie Przyjaźni Polsko-Francuskiej „La Cigogne" oraz dyrektorzy gminnych szkół. Pragniemy podziękować serdecznie wszystkim rodzinom, które przyjęły do swoich domów i otoczyły opieką francuską młodzież i ich opiekunów. Dziękujemy także wszystkim instytucjom, osobom i firmom, które wsparły nas w organizacji pobytu młodzieży francuskiej na terenie naszej Gminy:

 

 • Piekarni Mistrza Jana z Biedaszek,
 • Dyrekcji Wilczego Szańca w Gierłoży,
 • Dyrekcji Muzeum im. W. Kętrzyńskiego w Kętrzynie,
 • Stowarzyszeniu Kulturalnemu „Zamek" w Reszlu,
 • Panu Leszkowi Zielińskiemu Nadleśniczemu Nadleśnictwa Srokowo,
 • Dyrekcji Muzeum Przyrody, Etnografii i Sztuki w Srokowie,
 • Panu Pawłowskiemu z Bezławek,
 • Panu Stanisławowi Kulas z POL MOT TUR w Biedaszkach,
 • Panu Ryszardowi Kaczmarczykowi- Staroście Powiatu Kętrzyńskiego,
 • Panu Andrzejowi Sobczakowi,
 • Panu Henrykowi Dziadek.