W dniach od 23 do 29 sierpnia 2006 roku na terenie Gminy Kętrzyn przebywała 34 osobowa grupa mieszkańców Związku Gmin Mauron z Bretanii we Francji. Przylecieli do Warszawy samolotem.

 
      W czasie swojego pobytu odwiedzili najważniejsze obiekty turystyczne znajdujące się na terenie naszej Gminy i najbliższych okolic. Zwiedzili m.in. bazylikę w Św. Lipce, gdzie wysłuchali również koncertu organowego, zamek w Reszlu, zamek w Kętrzynie, zamek i muzeum w Olsztynie, Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie, Muzeum Przyrody, Etnografii i Sztuki w Srokowie, Wilczy Szaniec w Gierłoży, Muzeum Mazurskie w Owczarni, kościół św. Jerzego oraz św. Jana w Kętrzynie.

 

 

 

     Nie zabrakło również i akcentu francuskiego- goście mieli możliwość odwiedzenia Zakładu Michelin w Olsztynie i spotkania z panem Bernardem Touraton - dyrektorem finansowym, który jest też Francuzem. Przedstawił on krótką prezentację firmy Michelin oraz podarował przewodnik po Polsce w języku francuskim. Na koniec wizyty w fabryce cała grupa zrobiła sobie zdjęcie pod największą oponą świata.

   


      Po drodze do Św. Lipki goście zwiedzili zakład pana Wojciecha Pawłowskiego, w którym produkowane są leśne kredki, młyny i domki z drewna, a także inne dekoracyjne przedmiotu do ogrodów. Organizatorzy pobytu nie zapomnieli o chwilach rozrywki i sportu. W Wilkowie odbyło się spotkanie rodzin polskich i francuskich pod hasłem „Sport na wesoło" i rzeczywiście śmiechu przy rozgrywaniu poszczególnych konkurencji było „po uszy". Wszyscy uczestnicy bawili się wspaniale. Goście z Francji korzystali z noclegów w prywatnych mieszkaniach osób mieszkających na terenie Gminy Kętrzyn. Każda rodzina zapewniła swoim gościom także śniadania i kolacje. Niedzielę rodziny polskie spędziły ze swoimi gośćmi. 29 sierpnia grupa pożegnała się ze swoimi polskimi przyjaciółmi i odleciała z lotniska w Warszawie do Paryża. Żegnając się na lotnisku niejeden z nich miał łzy w oczach. Wszyscy zabrali ze sobą miłe wspomnienia z pobytu w naszej gminie.