W dniach od 1 do 8 sierpnia 2007 roku 41 osobowa grupa mieszkańców Gminy Kętrzyn gościła z wizytą w Związku Gmin Mauron w Bretanii. Wyjazd realizowany był w ramach zawartego porozumienia o współpracy pomiędzy Gminą Kętrzyn a Związkiem Gmin Mauron. Podczas pobytu grupa odwiedziła najciekawsze zakątki Bretanii, zwiedziała m.in. Sanktuarium Św. Anny w St. Anna d'Auray (patronki Bretanii, 1 min turystów i pielgrzymów rocznie), port rybacki St. Goustan, Carnac (kąpielisko, piaszczyste plaże. W pobliżu zatoka Morbihan, tworząca morze wewnętrzne z 200 małymi wysepkami i urozmaiconą linią brzegową, zaliczana do najpiękniejszych fragmentów krajobrazowych Bretanii.

 

 

 

     Największe w Europie skupisko megalitów (ok. 3 tys. kamieni sakralnych lub grobowych), miała też możliwość obejrzenia muzeum przyrodniczego „Vegetarium" (a w jego ogrodach wystawę panoramicznych fotografii na temat natury) oraz ogród botaniczny, m.in. z ciekawą kolekcją ziół leczniczych i roślin wykorzystywanych w kosmetyce i aromaterapi w Gacilly, które znajduje się przy fabryce kosmetyków Yves Rocher. La Gacilly, kiedyś mała, rzemieślnicza wioska w Bretanii, na zachodzie Francji, której ze względu na niewielką ilość mieszkańców groziło wyludnienie, dziś jest tętniącym życiem, chętnie odwiedzanym przez turystów, niewielkim miasteczkiem. To właśnie w La Gacilly, niezmiennie od 1959 roku, mieści się siedziba firmy i ekologiczne plantacje, produkujące 150 wyciągów roślinnych wykorzystywanych w kosmetykach Yves'a Rocher'a. Na potrzeby firmy pracuje tu ponad 4 tysiące osób. Tu odbywają się też wszystkie etapy niezbędne do wytworzenia danego kosmetyku – począwszy od uprawy, poprzez produkcję i pakowanie, na dystrybucji i logistyce kończąc.

 

     W Plöermel można było zobaczyć pomnik Jana Pawła II, mieszkańcy złożyli u stóp pomnika wiązankę kwiatów, a także spotkali się z merem miasta, który opowiedział historię związaną z postawieniem pomnika upamiętniającego papieża Jana Pawła II. Pomnik Jana Pawła II wykonany z brązu przez rosyjsko-gruzińskiego rzeźbiarza Zuraba Ceretelego. Pomysł wzniesienia pierwszego we Francji pomnika zmarłego papieża wyszedł od mera miasteczka Paula Anselina. Pomnik wraz z cokołem ma prawie dziewięć metrów wysokości. Nad figurą odlaną w brązie wznosi się łuk zwieńczony krzyżem. Pomnik stoi w pięknym, eksponowanym miejscu - na centralnym placu 13-tysiecznego miasta Plöermel, w tle ma stylowy obiekt prywatnego kolegium jezuitów, dookoła - wystarczająco dużą, ładnie rozplanowaną przestrzeń. Pomnik na placu w Plöermel może się stać początkiem kolejnej legendy.

 

     Grupa uczestniczyła także w Festiwalu Interceltyckim w Lorient, obejrzała występy grup prezentujących tańce i muzykę celtycką, zwiedzała piękne miasteczko oraz wzięła udział w wielkiej paradzie celtyckiej, która odbyła się późnym wieczorem na stadionie w Lorient. Jest to największy festiwal muzyczny we Francji. Lorient, 65-tysięczne miasto, z wielkim portem
i stocznią, zamienia się na 10 sierpniowych dni i nocy w arenę dla blisko 200 spektakli z udziałem ponad 4.000 artystów dla 700 tysięcznej widowni! Jedną tylko Wielką Paradę Narodów Celtyckich w otwierający Festiwal oglądało 65.000 osób!
Cała przestrzeń miejska poddana została Festiwalowi, którego osią są portowe bulwary ciągnące się przez centrum miasta. Tam, na długości prawie 600 metrów ciągną się pawilony prezentujące poszczególne kraje celtyckie (Irlandia, Szkocja, Walia, Bretania, kanadyjska Akadia .W każdym z nich od rana do wieczora można było słuchać muzyki na żywo, spotkać znanych ludzi, skosztować tradycyjne potrawy i zaczerpnąć informacji na temat danego kraju.

 

     Mieszkańcy Gminy Kętrzyn odwiedzili też cmentarz w Saint Lèry, gdzie pochowano tragicznie zmarłego w kwietniu 2005 roku Jean-Marie Desgrees du Loû- Mera miasta Mauron i Związku Gmin Mauron. Złożono wiązankę kwiatów na Jego grobie i oddano w milczeniu pokłon Honorowemu Obywatelowi i Przyjacielowi Gminy Kętrzyn, człowiekowi który zapoczątkował współpracę pomiędzy naszymi gminami.
Grupa miała też okazję do obejrzenia fabryki Kermene, nowej firmy powstałej na terenie Związku Gmin Mauron, która zajmuje się produkcją wyrobów mięsnych ( kotlety mielone, pulpety, mięso mielone garmażeryjne oraz cały asortyment związany z grillowaniem- szaszłyki, kiełbaski, steki, kaszanka)i wszystkich innych art. garmażeryjnych. Zakład produkuje wszystko do dużych sieci handlowych, m.in. dla E.LECLERC.

 
We wszystkich odwiedzanych miejscach nasi mieszkańcy byli przyjmowani z wielka sympatią.

 

      Podczas pobytu we Francji mieszkańcy Gminy Kętrzyn mieli okazję do pogłębienia przyjaźni pomiędzy rodzinami polskimi i francuskimi. Nie zabrakło wspólnych spotkań. Rodziny polskie i francuskie brały czynny udział we wspólnej zabawie na świeżym powietrzu. Grupa uczestniczyła 5 sierpnia 2007 r. w lokalnym święcie tzw. Kermesse w miejscowości Concoret. Cała impreza odbyła się przy zamku du Rox. Święto rozpoczęło się o godz. 11 00 polową Mszą Św. Wokół zamku ustawili się też miejscowi ludzie ze swoimi wystawkami i sprzedawali za symboliczne 1 euro rzeczy już im niepotrzebne. Można było kupić różne ciekawe przedmioty wyciągnięte ze strychów . Po obiedzie na świeżym powietrzu były zabawy i gry zespołowe. Zespół polskich pań wygrał mecz w piłkę nożną ( tzw. Piłkarzyki) z damską drużyną francuską wynikiem 4:3. W przeciąganiu liny nasi panowie jak i panie nie dały się pokonać francuskiej stronie. Wszyscy bawili się wspaniale, konkurencjom towarzyszył również uśmiech na twarzy zawodników jak i obserwatorów- kibiców. Można było także nauczyć się tańców bretońskich i wspólnie pośpiewać. Święto zakończyło się wspólnym posiłkiem.