W dniach 30.06.-08.07.2010 r. 40-osobowa grupa mieszkańców z Gminy Kętrzyn przebywała z rewizytą we francuskim Związku Gmin Mauron. Uczestnikami były rodziny, które przyjmowały w Gminie Kętrzyn francuskich gości. Pojechali tam na zaproszenie francuskiego stowarzyszenia Comité de Jumelage Communauté de Communes de Mauron en Brocéliande- Gmina Kętrzyn. Związek Gmin Mauron położony jest w pięknej Bretanii. Celem wyjazdu była kontynuacja nawiązanych w 2003 roku stosunków partnerskich ze stowarzyszeniem francuskim i władzami Związku Gmin Mauron.
W miasteczku Mauron w nocy zostaliśmy powitani przez mera i mieszkańców w siedzibie władz gminy. Już na początku, pomimo zasadniczych barier językowych, dało się zauważyć ogromną sympatię i serdeczność emanujące ze strony gospodarzy. Mieszkaliśmy tak jak zawsze w domach rodzin francuskich i zostaliśmy z ich strony otoczeni wspaniałą opieką i troską. Ponownie mogliśmy poznawać obyczaje francuskie, kuchnię, która w pełni nas satysfakcjonowała, codzienne życie naszych gospodarzy. Urzekł nas styl życia Francuzów, wzorowy porządek w otoczeniu, swoisty, niepowtarzalny styl tworzący zharmonizowaną całość.
W wyglądzie domów dominują odcienie szarości z wkomponowaną wszechobecną zielenią roślin i kolorem kwiatów. Szarość budynków powodowana jest rodzajem materiału jaki się używa do ich budowy. Mieliśmy przyjemność zwiedzić piękne miasto Josselin. Miasto urzeka zabytkami z wielkim, monumentalnym średniowiecznym zamkiem obronnym, który jest największą atrakcją miasteczka usytuowany nad rzeką Oust. Zwiedzającym udostępniono odrestaurowane wnętrza zamku oraz katedrę, chodziliśmy staromiejskimi krętymi uliczkami z zabudową liczącą kilka wieków. Spacerując i podziwiając co rusz, to nowe widoki odczuwaliśmy coś zupełnie nowego dla nas zachwycającego. Dzięki uprzejmości stowarzyszenia działającego na rzecz kontaktów z Gminą Ketrzyn odbyliśmy wycieczkę na wybrzeże Atlantyku. Zwiedziliśmy miasto Nanntes, port nad Loarą, miejsce narodzin słynnego pisarza Juliusza. Verne'a. Jeżdżąc po mieście małą kolejką zobaczyliśmy wiele zabytków, m.in.: gotycką katedrę St. Pierre ( XV - XIX w.) wewnątrz znajduje się renesansowy grobowiec Franciszka II, gotycki dom kapituły, Kościół Św. Krzyża z XVII w., Place Royale z zabudową z XVIII wieku zrekonstruowaną po zniszczeniach II wojny światowe i domy ( XVI - XVII w.).
Najciekawszyn jednak miejscem jakie odwiedziliśmy w Nanntes było centrum Les Machines de L'Ile. Centrum powstało w ramach realizacji projektów europejskich i regionalnych Francji. Jest to unikalny projekt, który składa się z dużych urządzeń mechanicznych. Les Machines de L'Ile znajduje się w byłych pomieszczeniach magazynowych stoczni na wyspie Nantes. Projekt Les Machines de L'Ile w Nantes skupia się na promowaniu wizerunku miasta jednocześnie starając się budować tożsamość twórczą metropolii. Pierwsza poważna maszyna to mechaniczny słoń, którego budowa została ukończona w 2007 roku. Trzy pozostałe maszyny z projektu Les Machines de L'Ile również muszą być ukończone w 2010 r., cała budowa potężnej karuzeli przypominającej trzy poziomy oceanu ( rondo morskie) zostanie ukończona w 2014 roku. Mechaniczny Słoń ma 12 metrów wysokości i 8 m szerokości. Jest wykonany z 45 ton drewna i stali. Rondo morskie będzie miało 27 podwodnych stworzeń, którymi będzie można jeździć. Drzewo Heron jest konstrukcji stalowej, która ma średnicę 45 metrów i wysokość 28 m. Centrum Les Machines de L'Ile jest miejscem, które należy do atrakcji turystycznych miasta Nantes.
Uczestniczyliśmy w niedzielę 4 lipca we mszy św., która prowadzona była w języku polskim i francuskim. Śpiewaliśmy „Barkę" - ulubioną pieśń Jana Pawła II , „Ave, ave Maryja" i „ Panie dobry jak chleb". Trudno było opanować wzruszenie, które udzieliło się i nam i naszym francuskim przyjaciołom, a najbardziej tym, których z Polską łączą korzenie rodzinne.
Trudno wytłumaczyć fakt, że podczas tych zaledwie kilku dni pobytu we Francji zawiązały się kolejne bardzo serdeczne przyjaźnie. Z ogromnym trudem przyszło się nam żegnać wczesnym rankiem 8 lipca. Nikt nie mógł opanować łez, zarówno my jak i Oni.
Podczas wizyty poruszono temat dalszej współpracy pomiędzy Stowarzyszeniem Przyjaźni Polsko-Francuskiej „La Cigogne", Gminy Kętrzyn oraz francuskiego stowarzyszenia Comité de Jumelage Communauté de Communes de Mauron en Brocéliande- Gmina Kętrzyn i władz Związku Gmin Mauron. Zastanawiano się nad możliwością współpracy pomiędzy grupami branżowymi (firmy, rolnicy, agroturyści itp.), młodzieżą i innymi. Padła propozycja realizacji wspólnych projektów ekologicznych, językowych lub typowo specjalistycznych, np. usług turystycznych.
https://ketrzyn.warmia.mazury.pl/partnerzy/mauron-francja/851-z-wizyta-w-mauron#sigFreeId679088d87b