"Cudze chwalicie, swego nie znacie''


       Uczniowie klasy V i VII ze Szkoły Podstawowej w Biedaszkach mieli okazję poznać historię najbliższego rejonu. Dnia 29 marca wybrali się ze swoimi nauczycielami do Gierłoży, aby ugruntować swoje wiadomości związane z okresem II wojny światowej. Tuż po przyjeździe na miejsce powitał gości pan przewodnik, Wojciech Kozioł. Jego opowieści o losach naszej ziemi zmusiły do szczególnej uwagi nawet tych, którzy już bywali w Kwaterze Hitlera.
Gierłoż to osada i las należące od połowy XVI wieku do Kętrzyna. W latach 1940- 1944 wybudowano tu polową kwaterę Adolfa Hitlera- Wilczy Szaniec. Znajduje się tutaj kompleks kilkudziesięciu bunkrów wysadzonych w styczniu 1945 roku przez wycofujące się wojska niemieckie. W kwaterze przebywali najważniejsi dostojnicy III Rzeszy: Goering, Keitel, Bormann oraz Hitler, który spędził tu ponad 900 dni. Znaleźć tu można tablicę upamiętniającą miejsce nieudanego zamachu na Hitlera, którego dokonał pułkownik Claus Schenk von Staufenberg.


Uczniowie z niezwykłym zaangażowaniem wsłuchiwali się w opowieść pana przewodnika. Zadawali mnóstwo pytań i otrzymywali wyczerpujące odpowiedzi. Młodzież miała okazję jechać
,, sztabowozem'', czyli wozem bojowym z okresu II wojny światowej. Na koniec wycieczki było ognisko i smakowite kiełbaski.
Uczniowie poznali duży fragment naszej ojczystej historii. Poznali historię umęczonego i cierpiącego narodu. Wiedzą, że to "ludzie zgotowali ludziom taki los''.