Wspaniałą przygodę przeżyli uczniowie klas IV-VI Szkoły Podstawowej w Kruszewcu. Organizatorkami wycieczki były: Pani Anna Pawluczuk i Ewa Dziemiela. W czasie czterodniowej podróży zwiedzili Kraków, Wieliczkę i Ojcowski Park Narodowy. Ogromne wrażenie na uczestnikach wycieczki wywarła Kopalnia Soli w Wieliczce. Wszystkie eksponaty w tym przepięknym zabytku wpisanym na listę UNESCO wykonane są z soli. Uczniowie spacerując korytarzami kopalni mogli obejrzeć rzeźby, wiszące kryształowo solne żyrandole, podziemne jezioro i wiele innych niesamowitych przedmiotów. W drugim dniu miały możliwość wraz z opiekunami przejść ulicami dawnej stolicy Polski-Krakowa. Znalazły się pod słynnym oknem papieskim. Z zapartym tchem stały się świadkami odsłonięcia w Kościele Mariackim ołtarza Wita Stwosza, z którym związana jest legenda pt. ”Historia żółtej ciżemki”. Zobaczyły słynne krakowskie kwiaciarki i okazałe bryczki jeżdżące po Rynku obok Sukiennic.
Zetknięcie historii z nowoczesnością miało miejsce w Podziemnym Muzeum pod Rynkiem w Krakowie. Tam dzieci zobaczyły ruiny dawnego miasta odkryte niedawno przez archeologów, słyszały głosy krakowskich kupców, obejrzały różnorodne przedmioty (narzędzia, ciżemki, ozdoby) wykopane w czasie badań. Przeniosły się w czasie i znalazły się w warsztacie krakowskiego złotnika. Największą atrakcją Krakowa okazał się Wawel. Uczestnicy wycieczki mogli dotknąć Dzwonu Zygmunta i pomyśleć marzenie. Znaleźli się także w kryptach Katedry i w skupieniu przeszli obok sarkofagów Jana III Sobieskiego, Józefa Piłsudskiego oraz grobu pary prezydenckiej Lecha i Marii Kaczyńskich. Okazałość Wawelu przeszła najśmielsze oczekiwania. Groby królów Polski, wspaniałe arrasy, ołtarz i malowidła na ścianach wzbudziły zachwyt dzieci. Nie omieszkały odwiedzić groty wawelskiego smoka, który spoglądał na nich ziejąc ogniem. Przypomniały sobie treść książki „Władca Lewawu”.Punktem dnia była także fabryka cukierków , w której dzieci przyglądały się procesowi powstawania słodkości. Na koniec po wielkich emocjach przeniosły się w świat magii i obejrzały w kinie film 3D pt. „Alicja po drugiej stronie lustra”.
W ostatnim dniu wspólnej wycieczki ochoczo maszerowały po ścieżkach Ojcowskiego Parku Narodowego, podziwiając jego uroki. Piękne widoki rozpościerające się na okolicę parku rozbudzały wyobraźnię. Z wysokości niektórzy dostrzegli skały przypominające różne rzeczy chociażby dłoń. W parku znajduje się Grota Łokietka, którą także zwiedziły. Tam schronił się nasz władca przed królem czeskim Wacławem II. Jak głosi legenda, Łokietek wraz z rycerzami zamieszkiwał jaskinie przez sześć tygodni. Miejscowa ludność dostarczała pożywienia i pomagała w dostaniu się do wnętrza , spuszczając po sznurach w dół. Wejście do groty było zasnute pajęczyną, która pokryta kroplami rosy zmyliła pogoń króla Wacława II. Krata zamykając wejście do groty, powtarza motyw pajęczyny. Wspaniały urok jaskinia zawdzięcza niesamowitym rzeźbom skalnym powstałym w naturalny sposób. Przewodnik w jednej z sal wskazał nam symbol-orła z rozpostartymi skrzydłami. Historycy tłumaczą ,że był to znak. Skały w Grocie Łokietka tworzą zachwycające obrazy np: żyrafy, sowy, słonia. Wyżłobione korytarze mają długość 320m. Podczas pobytu na wycieczce dzieci nie tylko zwiedzały, ale także brały udział w zajęciach profilaktycznych prowadzonych przez opiekunów. Ich celem było uświadomienie jakie skutki niesie za sobą uzależnienie od nikotyny.
Niezliczone atrakcje sprawiły, że z uśmiechem na twarzach nasi podopieczni wrócili do domu. W czasie podróży snuli plany, gdzie pojadą za rok.
https://ketrzyn.warmia.mazury.pl/edukacja/sp-kruszewiec/2044-niezapomniane-chwile-w-krakowie#sigFreeId59db9ebc00