Od najmłodszych lat wszyscy powtarzają, że wiedzę zdobywa się dzięki podróżom i wycieczkom. Nauczyciele Szkoły Podstawowej w Kruszewcu p. Anna Pawluczuk, p. Ewa Dziemiela i Olga Wanago, dyrektor placówki tą myśl wytrwale z pasją realizują.
Uczniowie wraz z opiekunami pojechali do Fromborka. W tym niedużym miasteczku znajduje się kilka zabytków związanych z naszym wielkim astronomem, Mikołajem Kopernikiem. Uczony mieszkał tam 34 lata.
To jego śladem podążyliśmy w niesamowitą podróż. Jej pierwszym etapem była Bazylika Archikatedralna we Fromborku. Imponujące wrażenie zrobił zestaw ołtarzowy z 6 lichtarzy i krzyża wykonanych ze srebra, jedno z najcenniejszych dzieł barokowych w Polsce. Fromborska katedra zadziwiła wnętrzem. Warto wspomnieć o organach, które nawiązują zdobieniami i ruchomymi elementami do instrumentu ze Świętej Lipki, co zauważyły dzieci.


Największe emocje wzbudził grób astronoma .Przewodnik opowiedział historię znalezienia szczątków uczonego, które złożono w Bazylice Archikatedralnej 22 maja 2010r.


Nie zabrakło także pokazu w planetarium .Dzieci mogły obejrzeć konstelacje gwiazd, obserwować ruch planet i Księżyca.
Uczestnicy wycieczki zwiedzili także Muzeum Historii Medycyny. Znalazły się tam sprzęty i naczynia, które używano w średniowiecznej medycynie. Mikołaj Kopernik interesował się tą dziedziną nauki. Prowadził zapiski, w których umieszczał swoje przepisy-recepty na różne dolegliwości. Obok budynku muzeum po stronie południowej znajduje się herbarium-ogród zielarski. Kanonicy, jak Mikołaj Kopernik uprawiali liczne zioła lecznicze, które można tam zobaczyć.


W muzeum jego imienia dzieci widziały dwa egzemplarze najsłynniejszego dzieła astronoma ”O obrotach sfer niebieskich” ,starodruki, kopie przyrządów ,które używał uczony oraz znaczki o tematyce medycznej i astronomicznej. Na jeden ze ścian umieszczona jest kopia dzieła malarskiego Jana Matejki pt. „Mikołaj Kopernik”. Dzieci zgodnie potwierdziły, że reprodukcje umieszczane są w szkolnych podręcznikach .


Kolejnym punktem wycieczki było Pieniężno, gdzie mieści się Muzeum Misyjno-Etnograficzne Księży Werbistów. W sensie przenośnym „ W jedną godzinę dookoła świata” podróżnicy zwiedzili najodleglejsze jego zakątki między innymi: Afrykę, Japonię i Amerykę Łacińską. Wspaniałe, niesamowite eksponaty, na widok których błyszczały oczy, wzbudzały zachwyt.
Serdecznie dziękujemy Pani Wiesławy Syhłowyj, a myśl św. Augustyna „Świat jest książką i ci, którzy nie podróżują, czytają tylko jedną stronę” sprawdziła się.