19 maja 2018 roku o godz.16.00 rozbrzmiały dzwony kościoła w Karolewie. Zaczęło się.
Ósmy już raz odbyła się inscenizacja bitwy pod Wopławkami, której inicjatorem jest ks. proboszcz parafii Karolewo- Kazimierz Żuchowski. Jest to ogromne przedsięwzięcie, które wymaga nakładu wielu sił oraz zaangażowania wielu osób, dlatego w jego realizację włączyli się nie tylko uczniowie naszej szkoły, ale także nauczyciele. I tak, młodzież pod opieką i przewodnictwem katechetów: p. Anny Micuk i p. Mirosława Kopeć wcielili się w role łuczników, jeńców pruskich, bębniarzy, dzieci chłopskich, które bawiły się w obejściach domostw, nauczyciele zaś: p. Anna Pawluczuk i p. Grzegorz Mackiewcz (historycy notabene) byli jeńcami pojmanymi przez agresywnych Litwinów.
Gra naszych aktorów wymagała nie lada kondycji- jeńcy "pędzeni byli" dosyć daleko- od kościoła w Karolewie na pola Wopławek- wśród zgiełku i lamentu pojmanych Litwini palili po drodze domy, grabili, dochodziło do ogromnego rozlewu krwi. Ludność pruską w obronę wzięli rycerze Zakonu Krzyżackiego, a bitwa stulecia(1311r.), która miała miejsce na polach wopławskich, zakończyła się zwycięstwem Zakonu.
Rekonstrukcja jest wspaniałą formą rozrywki i ciekawą atrakcją turystyczną. W ciągu dnia odbywają się jeszcze turnieje rycerskie o Muszlę św. Jakuba i o Kielich Księcia Witenesa. Co roku impreza gromadzi coraz większą liczbę zarówno widzów, jak i uczestników.
https://ketrzyn.warmia.mazury.pl/edukacja/sp-kruszewiec/3243-uczniowie-z-kruszewca-w-bitwie-pod-woplawkami#sigFreeIdf30dc42886