Uczniowie oglądają prezentację podczas spotkania online z pisarką       15 maja uczniowie klas młodszych Szkoły Podstawowej w Nakomiadach gościli on-line w swojej klasie autorkę książek dla dzieci i dorosłych, panią Annę Litwinek. Spotkanie związane było z niedawną premierą niezwykle ciekawej i unikatowej na polskim rynku pozycji „Awiatorzy. Podniebne przygody polskich lotniczek i lotników”.
Podczas spotkania oprócz bliższego poznania zawodu pisarza, dzieciom został przybliżony zawód pilota/lotnika, gdyż obszar podniebnych podbojów stanowi pasję pani Anny. Dodatkowo okazało się, że pani Anna posiada zdolności artystyczne, gdyż jest także malarką. Zdarza jej się również ilustrować książki. W trakcie warsztatów pisarka z ogromnym zaangażowaniem opowiadała dzieciom, o tym, kim są awiatorzy oraz co przyjemnego jest w lataniu.

Uczniowie mieli okazję poznać alfabet fonetyczny ICAO, który stosowany jest w lotnictwie podczas prowadzenia komunikacji radiowej, gdzie każdej literze alfabetu odpowiada ustalone słowo. To alfabet, którym porozumiewają się między sobą piloci na całym świecie. Uczniowie również spróbowali w nim sił - mieli za zadanie przeliterować swoje imię, posługując się właśnie tymi symbolami. Dzieci poznały także historię dwóch wielkich podniebnych polskich bohaterów - Franciszka Żwirko i Stanisława Wigury. Dowiedziały się, dlaczego ulice nazywa się ich imieniem i nazwiskiem, czego dokonali oraz ile kilometrów musieli przebyć i ile drużyn pokonać w najbardziej wyczerpującym rajdzie samolotowym dookoła Europy. Niezwykłe opowieści uzupełnione były ciekawymi zdjęciami. Uczniowie na zakończenie spotkania mieli okazję zadawania pytań. Byli bardzo zainteresowani i aktywni, dzięki czemu dowiedzieli się wielu ciekawostek z życia pani Ani oraz dokładniej poznali warsztat pracy pisarza.


Mamy nadzieję, że wizyta wszechstronnie uzdolnionej pisarki - pani Anny Litwinek zachęci uczniów do sięgania po książki i rozbudzi w nich pasję czytelnictwa, a może nawet odkryje ukryte talenty pisarskie wśród uczniów naszej szkoły. Dziękujemy pani Ani za możliwość spotkania, za podzielenie się z nami swoją pasja i zawodem.