Święto Patrona Szkoły Podstawowej w Wilkowie„Mikołaj Kopernik to wielki astronom i uczony,
więc został patronem naszej szkoły,
wstrzymał słońce, ruszył ziemię jest to sławne powiedzenie,
dzisiaj już wszyscy o tym wiemy, że Kopernik świat nasz zmienił,
dziś rocznicę urodzin jego mamy,
więc świętujmy i się bawmy”.
Lena Czerepak


19 lutego to dzień, w którym urodził się wielki Polak, uczony, lekarz, prawnik i słynny na cały świat astronom Mikołaj Kopernik. To również dzień, w którym uczniowie naszej szkoły obchodzą Święto Patrona Szkoły.
W tym roku w związku z sytuacją epidemiologiczną kraju, świętowanie odbyło się w formie stacjonarnej oraz zdalnej. Uczniowie klas 0-III obejrzeli prezentację multimedialną, która przybliżyła im postać wielkiego Polaka. Zapoznali się również z teorią heliocentryczną oraz przyrządami, które wykorzystywał Kopernik w swojej pracy.
Nasi uczniowie wyruszyli również w wirtualną wycieczkę po Toruniu, podczas której poznali miejsca związane z życiem i działalnością wielkiego astronoma. Wizyta w tych miejscach ukazała wszechstronne zainteresowania i osiągnięcia uczonego, dała dzieciom możliwość utrwalenia wiadomości na temat życia i działalności Mikołaja Kopernika. W obchody Święta Patrona na stałe wpisał się też konkurs plastyczny związany z Mikołajem Kopernikiem. Uczniowie klas I-III mieli do wyboru dwa tematy, gdzie wykazali się zdolnościami wykonania portretu naszego patrona lub przedstawienie układu słonecznego. Spośród wielu prac komisja konkursowa w składzie p. Doroty Wiktorek i p. Ewy Grabskiej wyłoniła zwycięzców.


I miejsce


• Maria Grzywna kl. II
• Katarzyna Tymińska kl. III


II miejsce


• Alan Kozłowski kl. III
• Brajan Kozłowski kl. II
• Władysław Mróz kl. III


III miejsce


• Agatka Han kl. I


Najmłodsi, czyli dzieci z oddziału przedszkolnego wykonali piękne pierniki toruńskie.


I miejsce
* Amelia Dybek
* Tatiana Dybek


Wyróżniono pracę Julii Daczek, Aleksandra Krzemińskiego oraz Pawła Godlewskiego.


Miłośników i znawców poezji zaproszono do konkursu literackiego „Kopernik naszym patronem”. Laureatkami zostały - Lena Czerepak kl. IV i Julita Jaroń kl. V. Roksana Warmińska kl. VIII zajęła II miejsce, Jakub Mróz kl. V miejsce III. Młodym poetom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w twórczości artystycznej oraz sławy na miarę Mikołaja Kopernika.
Ten wspaniały dzień, na długo pozostanie w pamięci uczniów. Mamy duży zaszczyt i wielkie szczęście, że nasza szkoła nosi imię Mikołaja Kopernika, który był niezwykłym człowiekiem.


„W Toruniu gdzie słynny jest piernik,
Urodził się Mikołaj o nazwisku Kopernik.
Patron szkoły w Wilkowie
Każdy kto tu mieszka to Ci powie
Wstrzymał Słońce, Ziemię ruszył
Cały świat z tego powodu poruszył.
Jego odkrycie
Zmieniło wszystkich życie.
Astronom wielki zdobył zaufanie
I w naszych sercach na długo pozostanie.
Autorytet dla każdego
Podziwiany od małego”.


                                                    /Julita Jaroń