Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

     Miejscowość Wopławki wymieniona była po raz pierwszy w 1326 r. Była to wieś na prawie pruskim, czyli zamieszkała przez Prusów, a od końca XIV w. na prawie chełmińskim. Od 1480 r. właścicielem Wopławki był polski szlachcic Jakusz Milewski, później potomkowie jego pisali się von der Milwe. Od 1745 r. do roku 1945 właścicielami majątku w Wopławkach była rodzina von Schmidtsecków. Po 1945 r. w Wopławkach powstał PGR, na bazie którego powstało Przedsiębiorstwo Hodowli Zarodowej z zakładami w Parczu, Sławkowie i Kotkowie. Po likwidacji PGR majątkiem Wopławki zarządzała Agencja Nieruchomości Rolnych. Obecnie w Wopławkach jest dwóch właścicieli fizycznych: w posiadaniu jednego jest dwór z parkiem, a w posiadaniu drugiego ośrodek zabudowy gospodarczej z gruntami uprawnymi.

 

 

 

 

 
Fragment Góry Zamkowej znajdującej się na terenie parku w Wopławkach

 

W XIV w. była tu strażnica krzyżacka. Była to jedna ze strażnic krzyżackich, które znajdowały się w granicach obecnego powiatu kętrzyńskiego: m. in. w Garbnie (gm. Korsze), Równinie Dolnej (gm. Korsze) i Pilcu (gm. Reszel), a które zostały zniszczone jeszcze w średniowieczu. Strażnica w Wopławkach powstała wcześniej niż w Kętrzynie ( wówczas Rastenburg) i była siedzibą prokuratorii. Prokuratorem w Wopławkach w 1353 r. był Jan von Gőrlitz, który w lesie Gierłoż miał też zameczek myśliwski. Później prokuratorzy (zarządcy krzyżaccy) występowali już tylko w obecnym Kętrzynie. Pierwszy z nich brat zakonny Marquard był prokuratorem rastenburskim od 1356 r. i był świadkiem nadania praw miejskich w dniu 11 listopada 1357 r. dla dzisiejszego miasta Kętrzyna.

 


Strumień przepływający obok wzniesienia na którym był krzyżacki zameczek służył jako źródło wody pitnej

 


Brama do parku z datą na zworniku 1898 r.

 


Dwór w Wopławkach

     Barokowy dwór w Wopławkach, którego mury mogą pamiętać wiek XVII ostateczny kształt architektoniczny uzyskał w XIX w.. Dwór w Wopławkach był użytkowany do lat 70 tych XX w. Od lat 80-tych podjęty został remont dworu, który po likwidacji PGR został przerwany. Obecnie nowy właściciel dworu remont kontynuuje.

 


Dwór w Wopławkach od strony parku

 


Dwór w Wopławkach od strony zabudowań gospodarczych majątku

 


Fragment dawnej zabudowy gospodarczej majątku w Wopławkach. Na pierwszym planie znajduje się spichlerz

 

 

Budynek użytkowany ostatnio jako kuźnia. Wcześniej był tu magazyn na szyszki chmielowe. Majątek w Wopławkach przed 1945 r. jako jedyny na terenie powiatu kętrzyńskiego był miejscem uprawy chmielu.Lokalna legenda mówi o podziemnym przejściu z tego budyneczku do położonego dalej budynku w którym była niegdyś mleczarnia. Chodzi tu na pewno o kanał ciepłowniczy - ciepło potrzebne było do dosuszania chmielu.

 

 


     Na dalszym planie budynek z czerwonej cegły – dawna mleczarnia, który po 1945 r. służył jako budynek mieszkalny. Znajdujący się między budynkami komin z czerwonej cegły obecnie zakryty jest gniazdem bocianim. W jednym z opisów miejscowości w języku niemieckim o mleczarni pisze się, że była to mleczarnia parowa. Para wodna służyła do procesów technologicznych, w tym do napędu maszyn. Para była też wykorzystywana do napędu traku w tartaku, który był niegdyś w pobliżu.

 
Fotografie i tekst Andrzej Sobczak (grudzień 2006)