W związku z przystąpieniem do opracowania mapy zagrożeń bezpieczeństwa powiatu kętrzyńskiego funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Kętrzynie spotkali się z sołtysami, radnymi, dyrektorami szkół, pedagogami i przedstawicielami gminnych jednostek organizacyjnych na konsultacjach społecznych, które odbyły się dnia 17.02.2016 r. o godz. 12.00 w budynku Urzędu Gminy w Kętrzynie. W spotkaniu uczestniczył Wójt Gminy Kętrzyn Paweł Bobrowski i Przewodniczący Rady Gminy Kętrzyn Andrzej Sienkiewicz. Ze strony Policji konsultacje przeprowadził mł. insp. mgr inż. Dariusz Ślęzak, pełniący obecnie obowiązki Komendanta Powiatowego Policji w Kętrzynie, sierż. szt. Ewelina Piaścik, oficer prasowy Komendanta Powiatowego Policji w Kętrzynie oraz podinsp. Marcin Piechota, Naczelnik Wydziału Prewencji i Ruchu Drogowego.


Mapy zagrożeń bezpieczeństwa to narzędzie służące do rzetelnego i czytelnego komunikowania społecznościom lokalnym skali i rodzaju zidentyfikowanych zagrożeń przez instytucje współodpowiedzialne za bezpieczeństwo i porządek publiczny. Wizualizacja stanu bezpieczeństwa jest także punktem wyjścia do decyzji związanych z rozlokowaniem struktur Policji pozwalających na zapewnienie jednakowego, wysokiego poziomu bezpieczeństwa.


W trakcie konsultacji omówiono założenia dotyczące tworzenia map zagrożeń bezpieczeństwa na podległym terenie. Przedstawiono informacje na temat aktualnego stanu bezpieczeństwa aa terenie powiatu kętrzyńskiego i gminy Kętrzyn. Omówiono dotychczasowy sposób zorganizowania Policji w tym służby zewnętrznej na podległym terenie z uwzględnieniem m.in. sposobu nawiązywania kontaktu z Policją. Wszystkie informacje dotyczące ewentualnych zagrożeń można zgłaszać drogą telefoniczną oraz pocztą e-mail lub osobiście u dzielnicowych. Zaproponowano ogólne założenia „Krajowej mapy zagrożeń bezpieczeństwa w Polsce”. Funkcjonariusze policji przeprowadzili również dyskusję dotyczącą oczekiwań podmiotów biorących udział w konsultacjach, która pomogła zdefiniować m.in.

  • źródła i zakresu informacji oczekiwanych do prezentowania z zakresie lokalnego bezpieczeństwa,
  • oczekiwane kanały przekazywania informacji o zagrożeniach,
  • formy obrazowania map zagrożeń bezpieczeństwa.

 

Uczestnicy konsultacji wspólnie z funkcjonariuszami policji sformułowali wnioski podsumowujące konsultacje społeczne na temat map zagrożeń bezpieczeństwa. Jednym z ważniejszych wniosków, który pojawił się podczas spotkania dotyczył bliższego kontaktu dzielnicowych z radnymi i sołtysami.


Wszystkie uwag dotyczące kwestii bezpieczeństwa zgłoszone podczas konsultacji są bardzo cenne i pomocne w opracowaniu mapy zagrożeń bezpieczeństwa powiatu kętrzyńskiego.