W dniach 18-20.05.2018 r. delegacja Gminy Kętrzyn w ramach współpracy partnerskiej przebywała w mieście Prienai na Litwie, gdzie w związku z obchodami 100-lecia odzyskania niepodległości przez Litwę uczestniczyła w „Letnim Festiwalu Prienai”.
Gminę Kętrzyn reprezentowali Robert Trusewicz- kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kętrzynie oraz Magda Dłuska- Urząd Gminy Kętrzyn. Oprócz naszej delegacji w uroczystościach uczestniczyły delegacje: Starostwa Powiatowego z Tczewa, Urzędu Miasta Lubań oraz zagraniczne delegacje z Łotwy, Estonii, Ukrainy i Włoch.


W pierwszym dniu pobytu podczas uroczystej kolacji burmistrz Prienai Alvydas Vaicekauskas dokonał oficjalnego otwarcia imprezy, powitał wszystkich gości oraz dziękował lokalnym przedstawicielom biznesu i sponsorom za pomoc w zorganizowaniu festiwalu.
W dniu 19.05.2018 r. wszystkie zaproszone delegacje spotkały się z władzami samorządu w Urzędzie Miejskim Prienai, na którym gospodarze podczas prezentacji przedstawili najważniejsze kierunki działań i rozwoju ich rejonu. Każda z zaproszonych delegacji pokrótce przedstawiła zakres działalności w swoich gminach i powiatach. Kolejnym etapem podczas pobytu było zwiedzanie najciekawszych miejsc miasta i okolic m.in. hali sportowo- rekreacyjnej, w której na co dzień trenuje i gra I-ligowy klub koszykarski Vytautas, odbudowanego i odrestaurowanego kościoła po wielkim pożarze oraz miejscowego lotniska, na którym- dzięki organizatorom imprezy, którzy zapewnili przelot widokowy samolotem- można było podziwiać piękne widoki rzeki Niemen oraz okolic z powietrza.


W godzinach popołudniowych odbył się marsz niepodległościowy. Pochód przeszedł ulicami miasta a następnie uczestnicy udali się do pobliskiego leśnego amfiteatru położonego w malowniczym miejscu nad samą rzeką Niemen. Przy licznie zgromadzonej publiczności burmistrz miasta oraz zaproszone delegacje dokonały uroczystego otwarcia festiwalu letniego Prienai. Po odegraniu hymnu państwowego Litwy oraz przemówieniach rozpoczął się koncert, na którym wystąpiły najlepsze chóry, zespoły folklorystyczne, taneczne i folkowe Litwy. Około północy festiwal został zakończony salwą sztucznych ogni.


Była to już kolejna wizyta przedstawicieli Gminy Kętrzyn na Litwie. Wizyta przebiegała w bardzo przyjaznej atmosferze, dlatego też liczymy na dalszą wymianę doświadczeń oraz realizację wspólnych przedsięwzięć.