Sobota, 24 czerwca 2017 r. upłynęła w Czernikach pod znakiem obrzędów świętojańskich oraz tańca. Już po raz czwarty, mieszkańcy Gminy Kętrzyn oraz przyjezdni Goście bawili się na „Mazurskiej Palinocce" zorganizowanej przez Stowarzyszenie „Mazurska Kosaczewina”.
"Mazurska Palinocka" z mazurskiego oznacza Noc Świętojańską, jak podają źródła literatury – święto czterech żywiołów, księżyca, urodzaju, płodności, noc magiczną, pełną czarów, tajemnicy i miłości. W dawnych czasach Sobótka na Mazurach przebiegała pod znakiem bogactwa magicznych i wróżbiarskich elementów. W tę noc wszyscy mieszkańcy zbierali się na najbliższym wzgórzu. Przez całą noc palono ogniska, przy których tańczono i śpiewano, dziewczęta w białych sukienkach i wiankach na głowie. Dawniej przed zapaleniem wieczornej Sobótki, mężczyźni i kobiety chodzili szukać ziół różnego rodzaju, które tego dnia zbierane, osobliwszą moc mają. Silna była wiara w oczyszczającą moc ognia. Często po dogasających ogniskach przepędzano bydło, aby było zdrowsze, gdyż w ten sposób odpędzano czary. Często też używano beczek po smole, które zapalano, a następnie staczano z pagórków i wzgórz. Niekiedy zamiast beczek używano kół od wozu okręconych słomą.


Na naszej „Mazurskiej Palinocce” bardzo licznie zebrana publiczność mogła podziwiać efektowne ogniska i palone w nich zioła, głównie bylicę, by przypomnieć obrzęd świętojański, podczas którego nie zabrakło również zabaw panien przy ogniskach, plecenia i puszczania wianków uwitych z polnych przepięknych kwiatów, traw i ziół.


Na scenie w Czernikach wystąpił zespół piesni i tańca Perła Warmii z Lidzbarka Warmińskiego, który zachwycił widzów wspaniałym widowiskiem. Swoje możliwości zaprezentowały także Jarzębiny z Wilkas i Mazurska Kosaczewina, prezentując po raz kolejny widowisko w gwarze mazurskiej. Imprezę wzbogacił pokaz tańca z ogniem "Diablików" ze świetlicy wiejskiej w Pożarkach, wystawa rękodzieła i potrawy mazurskie.

Przedsięwzięcie pn. „Mazurska Palinocka” zostało zrealizowane w ramach zadania publicznego współfinansowanego z budżetów Gminy Kętrzyn i Powiatu Kętrzyńskiego.

Zapraszamy za rok!

 Fot. Justyna Drozd