Koniec kwietnia był w naszym gimnazjum niezwykle ekscytujący. Dokładnie 29.04.2016r. w godz. 9.30 – 11.00 w sali gimnastycznej odbył się konkurs czytelniczy pt. "Skąpiec bez tajemnic" zorganizowany przez uczniów klasy IIc pod czujnym okiem polonistki, p. Tamary Furki.
W konkursie wzięły udział 4 klasy: IIa, IIb, IIIa i IIIb, które wytypowały wcześniej trzyosobowe drużyny. Przedstawiciele mieli kilka tygodni na przygotowanie się do tego przedsięwzięcia.
Konkurs miał charakter gry "na żywo", gdzie pionkami byli sami uczniowie. Rzucali oni wielką kostką, skakali po planszy wykonanej na sali gimnastycznej i odpowiadali na pytania dotyczące treści komedii Moliera pt."Skąpiec".


Prowadzący –  Gabriela Mrozowska i Tobiasz Dołęga -wyjaśnili na początku zasady gry. Przede wszystkim nowatorskie było to, iż należało skupić się nie na tym, by jak najszybciej dobrnąć do mety, ale by jak najczęściej odpowiadać na pytania(żółte pola), ponieważ za każdą dobrą odpowiedź zdobywano pieniążki. Wygrywała ta drużyna, która zebrała najwięcej pieniędzy. Rozdawane one były przez pomocnika - Wiktorię Jagielską - z tajemniczej szkatułki, a czas odpowiedzi odmierzała zegarmistrzyni-Natalia Luma. Sesję zdjęciową prowadziły: Kamila Sosnowska i Dorota Schielke.


I tak , po emocjonującej rywalizacji, klasyfikacja przedstawia się następująco:

 

I miejsce zajęli uczniowie IIIb i wygrali dla klasy 3 dni bez prac domowych,
II miejsce zdobyła klasa IIa – nagroda to dwa dni bez prac domowych,
III miejsce zajęła klasa IIIa i zdobyła w nagrodę 1 dzień bez prac domowych.

 

Przedstawiciele klasy IIb dzielnie odpowiadali na wszystkie pytania, niestety nie mieli szczęścia w rzutach kostką - zbyt szybko dotarli do mety i musieli zejsć z planszy, tym samym nie mieli już szansy odpowiadać na pytania.


Wszystkim uczestnikom należą się gratulacje i podziękowania :)


Z relacji, zarówno uczestników, jak i kibiców wynika, iż zabawa była przednia. Celem jej było zachęcenie uczniów do przeczytania książki, która jest w kanonie lektur szkolnych.
Udało się! Uczniowie klasy IIc – gospodarze przedsięwzięcia- nieżle się przy tym napracowali, ale sami też skorzystali. Zdobyli nowe doświadczenia organizatorskie, nauczyli się współpracy oraz większej odpowiedzialności za wykonane zadanie.


Wersja planszowa naszej gry znajduje się w szkolnej świetlicy, gdzie kolejne klasy, bawiąc się, będą mogły sprawdzać swoją znajomość treści lektury. Warto!
Nie bez kozery Mario Vargas Llosa - laureat Nagrody Nobla z literatury z 2010 r.-stwierdził:


"Gdyby nie dobre książki, które przeczytałem, miałbym dużo węższą wizję świata"