Pierwsze podsumowanie ilości zebranej makulatury przez uczniów Szkoły Podstawowej w Kruszewcu wykazało, że w tegorocznej akcji ,, Drzewko za makulaturę” nasi uczniowie zebrali ponad 4 tony makulatury! To więcej niż w roku ubiegłym.
Jest to edukacyjne przedsięwzięcie, które ma na celu wdrożyć naszych uczniów i mieszkańców Gminy Kętrzyn do systematycznej zbiórki surowców wtórnych, szczególnie makulatury. W zamian za zebrany i przekazany do punktu zbiórki papierowy surowiec, szkoła otrzymała sadzonki drzewek i krzewów. W ciągu dwóch lat nasza szkoła otrzymała ponad 100 sadzonek. Drzewka rosnąc na terenie szkolnym, nie tylko zdobią otoczenie, ale są miejscem żerowania ptaków, owadów, wzbogacają bioróżnorodność, dają możliwość codziennego obcowania z przyrodą, w szczególności dzieciom i młodzieży szkolnej, dostarczają tlenu. Już od dwóch lat jesteśmy stałymi uczestnikami akcji, a włączając się w zbiórkę makulatury edukujemy oraz tworzymy na swoim terenie miejsca, gdzie uczniowie mogą odbywać lekcje przyrody oraz uczyć się pielęgnacji roślin.
W tegorocznej, piątej już z kolei akcji, która trwała od początku czerwca do końca września br. wzięło udział 140 uczestników indywidualnych oraz 56 szkół, przedszkoli, przedsiębiorstw, stowarzyszeń i sołectw. Makulaturę zbierali mieszkańcy gmin: Giżycko (gm. miejska i wiejska), Węgorzewo, Pozezdrze, Miłki, Ryn, Kruklanki, Wydminy, Orzysz, Kętrzyn (gm. miejska i wiejska), Stare Juchy i Piecki. Łącznie zebrano 70 ton makulatury. Liczby mówią same za siebie.
Przyjmuje się, że z 1 tony makulatury można wyprodukować ok. 0,6 do 0,8 tony nowego papieru. Powtórne wykorzystanie 1 tony papieru pozwala zaoszczędzić aż 1476 litrów ropy, 26,5 tys. litrów wody, 7 m3 miejsca na składowisku i 4,2 tys. kWh energii (czyli tyle, ile jest potrzebne do ogrzania przeciętnego mieszkania przez pół roku).
Nasza tegoroczna zbiórka pozwoli na wyprodukowanie ok. 3 ton nowego papieru, zaoszczędzić ok.106 tys. litrów wody i 17 tys. kWh energii. To nasz mały wkład w ochronę środowiska naturalnego.
W październiku przy Izbie Edukacji Przyrodniczo-Leśnej „Quercus” w Lesie Miejskim w Giżycku odebraliśmy sadzonki drzewek i krzewów. W tym roku zainteresowały nas również sadzonki drzewek owocowych. Oprócz iglaków otrzymaliśmy 10 sadzonek starych polskich odmian jabłoni i grusz. To zachęciło nas do założenia sadu owocowego, w którym uczniowie będą mogli nie tylko obserwować lecz również skosztować staropolskich odmian owoców, które kiedyś rosły w każdym przydomowym sadzie i ogrodzie.
Serdecznie dziękujemy rodzicom i uczniom za udział w akcji „Drzewko za makulaturę”. Liczymy na podobne zaangażowanie także w przyszłym roku, co pomoże nam wzbogacić nasz sad i upiększyć teren wokół szkoły.
https://ketrzyn.warmia.mazury.pl/edukacja/sp-kruszewiec/1161-w-kruszewcu-dbaja-o-przyrode#sigFreeId32e9d7ca95