Mieszkańcy sołectwa Nowa Różanka doczekali się w końcu własnej wymarzonej świetlicy. A stało się to w dużej mierzę dzięki pozyskanym środkom z Unii Europejskiej. Równo dwa lata temu Gmina Kętrzyn złożyła do Urzędu Marszałkowskiego w Olsztynie wniosek na dofinansowanie zadania „Budowa i wyposażenie świetlicy wiejskiej w miejscowości Nowa Różanka w Gminie Kętrzyn" w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 Działanie Odnowa i rozwój wsi. Najpierw Gmina Kętrzyn przygotowała dokumentację techniczną i uzyskała pozwolenie na budowę a sołectwo zrobiło Plan rozwoju miejscowości Nowa Różanka.

      Dnia 3 listopada 2011 roku umowę na dofinansowanie projektu w kwocie 448 tysięcy złotych podpisali: Marszałek Województwa Warmińsko –Mazurskiego i wójt Gminy Kętrzyn.

 

 

 

     Projekt zakładał koszt całkowity brutto w wysokości 726.786,56 złotych. W wyniku przeprowadzonego przetargu na wykonanie tej inwestycji koszt wykonania zmniejszył się do kwoty 475 tysięcy złotych. Zakres prac obejmował wybudowanie nowego budynku parterowego z poddaszem nieużytkowym, salą główną, kuchnią, sanitariatami i pomieszczeniem magazynowym o łącznej powierzchni 192,35 m kw. oraz roboty dodatkowe: droga dojazdowa i parking. Obiekt wyposażony został w niezbędne meble i sprzęt audiowizualny.

 

 

     W sobotę 17 sierpnia 2013r. odbyło się uroczyste otwarcie nowo wybudowanej świetlicy. Było naprawdę uroczyście: licznie zgromadzeni mieszkańcy (nie tylko miejscowości Nowa Różanka ale i innych miejscowości) Gminy Kętrzyn. Tradycyjnie otwarcia obiektu dokonał wójt Gminy Kętrzyn pan Sławomir Jarosik oraz radny – pan Ireneusz Żukowski i sołtys – pan Andrzej Wysocki. Oczywiście, na uroczystości byli też inni radni Gminy Kętrzyn oraz pracownicy Urzędu Gminy. Spotkanie było wielkim wydarzeniem dla lokalnej społeczności, z bogatym programem kulturalnym, w tym występem zespołu muzycznego. Atmosfera spotkania była tak wspaniała, że bawiono się aż do rana racząc się wszelkimi potrawami i smakołykami, w tym pieczonym prosiakiem, przygotowanymi przez gospodynie z Nowej Różanki.