Zgodnie z procedurą konkursową wszystkie wnioski zostały poddane najpierw ocenie formalnej, a następnie przekazane sześcioosobowej komisji do oceny merytorycznej. Komisja (jej skład można znaleźć na http://www.biblioteki.org/) przyznawała punkty za:
-
- sukcesy w działaniu biblioteki np. nowe formy aktywności, wykorzystanie nowoczesnych technologii, współpraca z innymi instytucjami,
-
- przykłady działalności pozainwestycyjnej gminy związane z kulturą, oświatą lub polityką społeczną,
-
- zasoby własne gminy udostępniane bibliotekom np. zapewnienie stażysty z urzędu pracy, włączenie biblioteki w strategię rozwoju gminy.
Pod względem liczby bibliotek przyjętych do pierwszej rundy Programu zdecydowanym liderem okazało się województwo warmińsko-mazurskie. Na liście finalistów znalazło się aż 77 gminnych bibliotek publicznych z Warmii i Mazur, co stanowi ¾ wszystkich bibliotek uprawnionych do udziału w Programie w tym województwie. Z kolei zgłoszenia z województwa opolskiego uzyskały najwyższą średnią punktację.
Listę finalistów uprawnionych do uczestnictwa w Programie Rozwoju Bibliotek można znaleźć na stronie internetowej: http://www.biblioteki.org/.
„Warto przy tym pamiętać, że nie tylko finaliści, ale wszystkie biblioteki publiczne w całej Polsce będą mogły korzystać z różnych form komunikacji udostępnianych w ramach Programu jak np. elektronicznego biuletynu czy portalu społecznościowego. - zaznacza Jacek Wojnarowski, prezes Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego i dyrektor Programu Rozwoju Bibliotek - Gorąco zachęcam całe środowisko biblioteczne do współtworzenia biuletynu i portalu, a także udziału w konkursach dobrych praktyk czy ogólnopolskich kongresach bibliotek z towarzyszącymi im targami. I oczywiście zapraszam do ponownego startu - już za rok."
Biblioteki zakwalifikowane do Programu Rozwoju Bibliotek otrzymują dodatkowe punkty w trwającej właśnie ocenie wniosków złożonych w programie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Infrastruktura bibliotek", który pozwoli podnieść im standardy estetyczne i architektoniczne. Ponadto przedstawiciel FRSI jest członkiem Komitetu Sterującego dokonującego oceny merytorycznej wniosków.
Program Rozwoju Bibliotek jest długofalowym i nowatorskim przedsięwzięciem o ogólnopolskim zasięgu. Ma pomóc bibliotekom w małych miejscowościach przekształcić się w centra wiedzy i aktywności lokalnej. Dzięki nowoczesnym narzędziom informacyjno-komunikacyjnym biblioteki będą mogły przyczynić się do zmniejszenia wykluczenia cyfrowego i dać mieszkańcom małych miejscowości lepsze możliwości włączania się w życie gospodarcze i społeczne.
Zaplanowany na pięć lat program dysponuje grantem w wysokości 28 milionów dolarów, przekazanym Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności przez Fundację Billa i Melindy Gates. Fundusze zostaną przeznaczone na: szkolenia bibliotekarek i bibliotekarzy, wsparcie teleinformatyczne bibliotek, wzmacnianie całego systemu bibliotecznego oraz pakiet działań informacyjnych i promocyjnych. Program Rozwoju Bibliotek w Polsce jest realizowany przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, utworzoną przed rokiem przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności.
Program Rozwoju Bibliotek wspierają m.in.: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Instytutem Książki, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, Urząd Komunikacji Elektronicznej, marszałkowie i wojewodowie, Związek Gmin Wiejskich RP, Biblioteka Narodowa, Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich, Gazeta Wyborcza, Grupa onet.pl.
Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego ściśle współpracuje z Instytutem Książki, realizującym na zlecenie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego rządowy projekt modernizacji gminnych bibliotek publicznych „Biblioteka+". Obydwa programy skierowane do bibliotek będą się wzajemnie wzmacniać i uzupełniać.