W dniu 8 kwietnia 2009 r. delegacja Gminy Kętrzyn (Sławomir Jarosik - Wójt Gminy, Marek Leszek Olszewski - Sekretarz Gminy i Mirosław Oryńczak - Inspektor) udała się z roboczą wizytą do Obwodu Kaliningradzkiego. Celem wizyty było spotkanie w Konsulacie RP w Kaliningradzie, spotkanie z władzami Kaliningradu oraz Rejonu Oziersk.

Przed południem delegacja spotkała się z Konsulem Generalnym RP w Kaliningradzie panem Markiem Gołkowskim. Wójt poinformował konsula o planach nawiązania współpracy Gminy Kętrzyn z Rejonem Oziersk oraz o realizacji projektu FMGTM z partnerem rosyjskim. Konsul ucieszył się z inicjatywy gminy i pochwalił wybór Ozierska jako partnera - między innymi dlatego, że jest tam Polonia oraz funkcjonuje dosyć sprawnie ośrodek kultury polskiej (jeden z nielicznych lub jedyny w Obwodzie Kaliningradzkim.

 

 

 

Konsul wyraził zainteresowanie przyjazdem do Kętrzyna.

 

 

 

Ponadto delegacja odwiedziła wadze administracji miasta Kaliningrad. Pan Wiaczeslaw Pietroczenko zainteresowany jest współpracą z Gminą Kętrzyn i przyjazdem do Polski.

 

 

 

Po południu delegacja dotarła do Ozierska i spotkała się z nowo obranym starostą Rejonu Oziersk panem Anatolijem Siewkin i pracownikami. W spotkaniu uczestniczył poprzedni starosta - pan Siergiej Kuzniecow a w dalszej czesci również mer Gusiewa, który także zainteresowany jest współpracą. Na spotkaniu delegacja Gminy obszernie przedstawiła założenia i treść projektu „Sprawniejszy samorząd to szczęśliwszy obywatel.

 

 

Pan Siewkin potwierdził partnerstwo Rejonu Oziersk w projekcie oraz zadeklarował chęć współpracy Rejonu Oziersk z Gminą Ketrzyn.