6 września 2014 r. w Koczarkach Stowarzyszenie i zespół „Mazurska Kosaczewina” zorganizowało plon iście po mazursku! Tegoroczny „Mazurski Plon” był finalizacją projektu polegającego na zachowaniu i promocji kulturowej spuścizny obszaru poprzez zakup strojów mazurskich dla zespołu „Mazurska Kosaczewina” oraz wykonanie dożynkowego widowiska obrzędowego finansowanego poprzez Urząd Marszałkowski z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach PROW 2007-2013 za pośrednictwem LGD „Barcja”. Inspiracją ponownie była literatura Karola Małłka, wg którego książki przedstawiamy nie tylko „Plon” od 2013 r., ale również od 2012 r. „Wesele Mazurskie”. Z wielkim zaskoczeniem spotkało się przygotowanie widowiska w szczerym polu, gdzie na żniwiarzy czekał łan pszenicy.
Zespół „Mazurska Kosaczewina” realnie przedstawił koszenie zboża kosami i wiązanie w snopy, przy czym „zeńcy”, czyli żniwiarze, odśpiewywali pobożne pieśni dziękczynne. W pocie czoła wykonano prace polowe, po czym zaproszono wszystkich gości do korowodu dożynkowego. Zaszczytem dla nas był udział Wicemarszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego Jarosława Słomy i Wójta Gminy Kętrzyn Sławomira Jarosika z małżonką. Wszyscy wspólnie wyruszyli z plonem do gospodarzy, którzy czekali z gościną z iście mazurskimi wiejskimi stołami. Zanim skosztowano potraw nie omieszkaliśmy pomodlić się pod przewodnictwem proboszcza z Nakomiad ks. Andrzeja Jóźwika. Prezentacja nowych tradycyjnych strojów mazurskich uszytych przez Pracownię Artystyczną Barbary Dobrowolskiej z Unieszewa i odmienna aranżacja widowiska, polegająca na braku sceny i odgrywania ról wśród gości, bądź na środku sali, przypadła do gustu widzom, zwłaszcza, że wspólnie również spożywano potrawy przygotowane na uroczystość plonu: kartoflankę po wschodnioprusku, karmuszkę, dzyndzałkiz hreczką i skrzeckami, swojski smalec z ogórkiem oraz kuchy i kompot z jabłek. Na „Plonie” nie zabrakło również stoisk z rękodziełem i wiejskiej scenerii.
Ważnym akcentem wydarzenia była premiera reedycji książki Karola Małłka „Plon” z 1937 r., która wspólnie wydana została przez Oficynę Retman z Dąbrówna i Stowarzyszenie „Mazurska Kosaczewina”. Książka zawiera profesjonalną płytę DVD z nagraniem premiery inscenizacji „Plon-czyli Dożynki na Mazurach” z września 2013 r. Jest to dla nas kolejny powód do dumy, gdyż wpisujemy się na stałe w literaturę, która może być dostępna w bibliotekach, a w szczególności została przekazana do wolumenu Biblioteki Narodowej w Warszawie, gdyż tam gromadzone są w celach archiwalnych i użytkowych wszystkie wydawnictwa ukazujące się na terenie Polski.
Pragnę ze szczerego serca podziękować wszystkim gościom za obecność i aktywny udział, składam też podziękowania za pomoc mieszkańcom lokalnych wsi oraz wszystkim partnerom za współpracę i wsparcie, zaś „Mazurskiej Kosaczewinie” słowa uznania za wielkie zaangażowanie.
Pomimo amatorskiego statusu zespołu, przekaz kultury oparty o prawdę i autentyczność sprzed około dwóch wieków podoba się coraz szerszej publiczności, arezultaty, które, trzeba przyznać, są zauważalne, nie byłyby do osiągnięcia, żeby nie wielkie zaangażowanie samych ludzi, ich ciężka praca społeczna, poświęcenie, niejednokrotnie poniesienie prywatnych kosztów, co uważam, jest dowodem na ich ogromne zamiłowanie do kultury mazurskiej i utożsamianie z mazurską ziemią. Nie można również zapomnieć o merytorycznym wsparciu instruktorów śpiewu i tańca ludowego oraz od tego roku nauki podstaw aktorstwa.Mamy nadzieję, że będziemy się rozwijać. Naszym marzeniem jest stworzenie jeszcze kapeli ludowej, która akompaniowałaby „Mazurskiej Kosaczewinie”, na pewno w naszej gminie i poza nią są muzycy, nawet jeśli amatorsko się tym pałają, to są u nas zawsze mile widziani i oczekiwani.
Pomimo, że sezon dożynkowy powoli dobiega końca, to działania „Mazurskiej Kosaczewiny” jeszcze się nie skończyły. Już teraz zapraszamy wszystkich na kolejne widowisko pn. „Kiszenie Kapusty”. Zaplanowaliśmy, że corocznie będziemy organizować imprezę w innej wsi, w której mieszkają członkowie zespołu, więc tym razem to Czerniki. Zamierzeniem stowarzyszenia jest promocja każdej miejscowości związanej z działalnością „Mazurskiej Kosaczewiny”. Widowisko będzie wystawione gwarą mazurską wraz z przekazem wiejskiej obrzędowości, a jest realizowane w ramach zadania publicznego współfinansowanego z budżetu Gminy Kętrzyn w zakresie upowszechniania kultury ludowej i zachowania dziedzictwa niematerialnego.
Agnieszka Roszig
Prezes Stowarzyszenia „Mazurska Kosaczewina”
https://ketrzyn.warmia.mazury.pl/turystyka/1083-mazurski-plon-w-koczarkach#sigFreeId48007259b1