Wracający z łupieżczej wyprawy na Warmię Litwini, zostali zaatakowani przez Krzyżaków, którymi dowodził komtur Henryk von Plötzkau. Najeźdźcy zostali doszczętnie rozbici, a wielki mistrz Zakonu, by uczcić zwycięstwo ufundował klasztor sióstr benedyktynek w Toruniu. Niestety, budowla została zniszczona podczas wojen szwedzkich i nigdy jej nie odbudowano.
Na pamiątkę tych wydarzeń już po raz czwarty w Karolewie organizowana jest inscenizacja bitwy. W tym roku rycerze musieli zmagać się nie tylko z przeciwnikiem, ale również z pogodą. Jednak, gdy nadeszli Litwini w Krzyżaków ponownie wstąpił bojowy duch...
Sygnał do ataku dał wystrzał z hakownicy. Po nim do szarży ruszyli rycerze. W rekonstrukcji uczestniczyło ich niewielu, ale przed wiekami, w tym miejscu były ich tysiące. Wszystko za sprawą litewskiego księcia Witenesa. W 1311 roku zgromadził on tutaj 4 tysiące zbrojnych, z którymi wracał z łupieżczej wyprawy po zamkach państwa zakonu. Aby mu się przeciwstawić Krzyżacy pod Wopławkami zgromadzili dwa tysiące rycerzy.
Walki były bardzo zacięte, dlatego że wojska zakonu dwukrotnie podchodziły pod obóz i dopiero trzecie uderzenie zdecydowało o tym, że wdarły się do obozu litewskiego.
Jak przed wiekami, tak i teraz walka była zacięta. Ale ostatecznie, zgodnie z historią - triumfowali Krzyżacy. Choć bez strat się nie obyło. A wszystko po to, by pokazać widzom odrobinę historii.
Podczas rekonstrukcji na polu bitwy można było zobaczyć ponad setkę rycerzy. Statystami byli także mieszkańcy okolicznych miejscowości, m.in.: Karolewa, Wopławki, Czernik. Do udziału włączyła się młodzież szkolna, m.in. ze SP w Kruszewcu, z Gimnazjum w Barcianach. Organizatorów wspierała tez grupa wolontariuszy z Kętrzyna oraz Grupa SIM PCK Kętrzyn.
W porównaniu ze współczesną rekonstrukcją pod Grunwaldem to niewiele. Ale widzom i tak się podobało. Wśród obserwatorów mogliśmy zobaczyć Wicemarszałka Województwa – Jarosława Słomę, który zawitał do Karolewa.
Organizatorami inscenizacji Bitwy pod Wopławkami byli:
- - Towarzystwo Miłośników Ziemi Kętrzyńskiej im. Zofii Licharewej;
- - Parafia Rzymsko-Katolicka św. Stanisława Kostki w Karolewie
- - Gmina Kętrzyn
- - Gminny Ośrodek Kultury w Kętrzynie
- - Bractwo Rycerskie Rota Zaciężna Strażnicy Sensburg z Mrągowa,
- - Wopławskie Stowarzyszenie Aktywności Lokalnej INTEGRACJA;
- - Warsztaty Terapii Zajęciowej przy Mazurskim Stowarzyszeniu na Rzecz Osób Niepełnosprawnych w Kętrzynie.
Organizatorzy dziękują wszystkim osobom i instytucjom, które pomagały przy organizacji inscenizacji Bitwy pod Wopławkami.




Projekt „Inscenizacja Bitwy pod Wopławkami” jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu osi 4 „Leader”, działania 4.1, „Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju” z zakresu małych projektów.
View the embedded image gallery online at:
https://ketrzyn.warmia.mazury.pl/turystyka/964-iv-inscenizacja-bitwy-pod-woplawkami#sigFreeIda9a48c2886
https://ketrzyn.warmia.mazury.pl/turystyka/964-iv-inscenizacja-bitwy-pod-woplawkami#sigFreeIda9a48c2886