23 lipca 2006 r. o godzinie 19.00 rozpoczęła się wspaniała „łotewska" przygoda 20 uczniów i 3 nauczycieli Szkoły Podstawowej w Wilkowie. Dzieci wyjechały na Łotwę do Gminy Stradi w Rejonie Gulbene. Przewodnikiem w podróży, która dla większości dzieci była pierwszym zagranicznym wyjazdem był Wójt Gminy Kętrzyn Pan Sławomir Jarosik.


Po całonocnej podróży przez Litwę i prawie całą Łotwę kolonia dzieci z Wilkowa została przywitana przez włodarza gminy Stradi Panią Annę Vigante. Dzieci zostały zakwaterowane w internacie 9 – klasowej szkoły w Stradi. Szkoła była bardzo dziwnie, ale jednocześnie pięknie położona. Dookoła były lasy a do najbliższej miejscowości kilka kilometrów!

 

 

     8 – dniowy pobyt na Łotwie przebiegał w podobny sposób jak zeszłoroczny pobyt Łotyszy w Wilkowie. Codziennie od rana do nocy przebywała z nami dwudziestka uczniów ze Stradi wraz z nauczycielami. Wspólne gry, zabawy i przede wszystkim wspólne wycieczki. Dzieci zwiedziły wiele ciekawych i pięknych miejsc Łotwy.

  
Na długo pozostanie w pamięci stolica Łotwy – Ryga. Atrakcją była kąpiel w Zatoce Ryskiej Morza Bałtyckiego. Dzień spędzony w zabytkowym miasteczku Cesis był wspaniałą lekcją historii, przeżytą w sposób praktyczny. Na koniec dnia jak za dawnych czasów osoba najbardziej niegrzeczna została zakuta w dyby – dyrektor SP Wilkowo.

  
Dzieci były w Parku Dzikich Zwierząt, na fermie jeleni, w fabryce kafli piecowych, jeździły konno oraz były jeszcze w kilku ciekawych miejscach, o których można byłoby długo pisać. Jednak nie najważniejsze było to co widzieliśmy, a to jakich cudownych ludzi poznaliśmy. Wszędzie przyjmowano nas życzliwie i z uśmiechem. Dbano o nas, super karmiono. Podczas wycieczek nie było komend „szybko, szybko" (z Rygi wróciliśmy po północy). Dzieci polskie i łotewskie bardzo się ze sobą zżyły. Powstały nawet dwie młodziutkie polsko – łotewskie pary! Przebojem kolonii były piosenki „My Cyganie" w wykonaniu dzieci z Łotwy oraz Ramtaj Ridi w polskiej wersji.

 
Niezwykle wzruszające było pożegnanie. Na placu apelowym przy łopoczących flagach Polski i Łotwy grupy wymieniały się prezentami a następnie głośno płakały. Płacz dzieci polskich i łotewskich najlepiej pokazuje jak udanym przedsięwzięciem jest organizacja międzynarodowego wypoczynku zaprzyjaźnionych gmin.

  

Chcielibyśmy bardzo podziękować stronie łotewskiej za zorganizowanie wspaniałego wypoczynku polskich dzieci. Szczególne podziękowania kierujemy do Pani Anne Vigante – Wójt Gminy Stradi i Pani Sanity Lazdina – Dyrektor Szkoły Stradi.