W dniach od 09 do 15 lipca 2007 roku na terenie Gminy Kętrzyn przebywała 21 osobowa grupa mieszkańców z Gminy Stradi (Łotwa) , składająca się z pracowników oświaty. W czasie swojego pobytu odwiedzili najważniejsze obiekty turystyczne znajdujące się na terenie naszej Gminy i najbliższych okolic. Zwiedzili m.in. bazylikę w Św. Lipce, gdzie wysłuchali również koncertu organowego, zamek w Reszlu, zamek w Kętrzynie, zamek i muzeum w Olsztynie, Planetarium w Olsztynie, Wilczy Szaniec w Gierłoży, Muzeum Mazurskie w Owczarni, Lotnisko Wilamowo, Pałac i Manufakturę Nakomiady. Twierdzę Boyen i port w Giżycku, kościół św. Jerzego oraz św. Jana w Kętrzynie.

 

 

 

     Po drodze do Św. Lipki goście zwiedzili zakład pana Wojciecha Pawłowskiego, w którym produkowane są leśne kredki, młyny i domki z drewna, a także inne dekoracyjne przedmiotu do ogrodów. Każdy otrzymał na pamiątkę kredkę z wypalonym imieniem.
Organizatorzy pobytu nie zapomnieli o chwilach rozrywki i sportu. Nasi goście mogli przepłynąć kajakiem rzekę Krutynię, dla niektórych z uczestników spływu było to ogromnym przeżyciem. Większość z nich nigdy nie pływała kajakiem. Wszyscy uczestnicy bawili się wspaniale i mogli podziwiać piękno rzeki Krutyni. Spływ zakończył się piknikiem.

 
Podczas swojego pobytu wszyscy uczestnicy poznali strukturę organizacyjną oraz funkcjonowanie instytucji samorządowych zaczynając od Gminy - kończąc na województwie. Na spotkaniu w Urzędzie Gminy w Kętrzynie goście zwiedzili pomieszczenia urzędu, poznali zasady pracy Klubu Integracji Społecznej, które przedstawiła pani Jolanta Niedźwiedzka- Bień, koordynator KIS oraz Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej.

 

Goście odwiedzili także świetlicę wiejską w Nakomiadach, gdzie spotkali się z członkiniami Koła Kobiet Wiejskich. Halina Szara - przewodnicząca koła opowiedziała o funkcjonowaniu koła i jego osiągnięciach, następnie zwiedzili szkołę podstawową w Nakomiadach, zawitali do Pałacu i Manufaktury pana Piotra Ciszka, który opowiedział o ciekawej historii pałacu, losach dawnych właścicieli , a także oprowadził po manufakturze, w której produkowane są miniatury pieców kaflowych i kafle do pieców kaflowych. Wszystkie są wzorowane na orginalnych piecach pochodzących z terenu dawnych Prus Wschodnich.

 

Goście z Łotwy korzystali z noclegów i całodziennego wyżywienia w Zespole Szkół w Wilkowie . Posiłki przygotowywane były przez panie kucharki i panie z obsługi. Żegnając się niejeden z uczestników wymiany miał łzy w oczach. Wszyscy zabrali ze sobą miłe wspomnienia z pobytu w naszej gminie, większość z nich nigdy nie była w Polsce.