Inscenizacja bitwy z 1311 roku, w której rycerze zakonu krzyżackiego rozgromili łupieżczą wyprawę wojsk litewskich, odbyła się w ubiegłą sobotę 7 maja pod Wopławkami. To jedyne na Warmii i Mazurach historyczne widowisko upamiętniające zwycięstwo Krzyżaków.
Sobotnia inscenizacja starcia Krzyżaków z Litwinami - nazwanego przez średniowiecznych kronikarzy "bitwą stulecia" - rozpoczęła się od napadu pogańskich wojów na wiernych, zgromadzonych na mszy przed kościołem w Karolewie k. Kętrzyna. Potem najeźdźcy, paląc po drodze kilka drewnianych chat, przeszli z jeńcami do obozowiska na polu pod Wopławkami. Tam zaskoczyły i rozgromiły ich wojska zakonu krzyżackiego. Po zakończeniu walki zwycięzcy, pokonani oraz goście – obserwatorzy z Litwy i Łotwy udali się na biesiadę rycerską.
Inscenizacja odbyła się o godz. 16, ale przed południem w Karolewie rozgrywane były turnieje rycerskie, zawody łucznicze i "bieg dam".
Inscenizacje w tym miejscu odbywają się od 2011 r, czyli 700. rocznicy bitwy i stały się ważnym wydarzeniem w kalendarzu imprez plenerowych. Od początku miały one na celu przypominać o wydarzeniach, które wpłynęły na losy tej okolicy. Dlatego przed walką lektorzy przedstawią publiczności tło historyczne tamtych czasów, cytując średniowieczne kroniki. W tym roku po raz pierwszy do Wopławek przyjechały delegacje lokalnych samorządów z Litwy i Łotwy, które chcą organizować podobne imprezy historyczne u siebie.
Organizowane od pięciu lat przedsięwzięcie bardzo zintegrowało mieszkańców pobliskich miejscowości.
Oni sami zaaranżowali pole bitwy, urządzili parkingi dla turystów, uszyli historyczne stroje i przygotowują jedzenie na biesiadę rycerską. Są też aktorami widowiska. Uczniowie miejscowych szkół wcielą się w łuczników, a uczestnicy warsztatów terapii zajęciowej odegrają ludność napadniętą przez Litwinów. Pomagają również podopieczni pobliskiego zakładu karnego w Dublinach.
https://ketrzyn.warmia.mazury.pl/turystyka/1971-to-juz-vi-inscenizacja-bitwy-pod-woplawkami#sigFreeIdfdce2d9f5d