Stowarzyszenie Oświatowo-Kulturalne Gminy Kętrzyn zorganizowało kolonie letnie dla 40 dzieci i młodzieży w Rabce –Zdroju. To znane w całej Polsce uzdrowisko dla dzieci i dorosłych. Jego atutem jest szczególnie korzystny mikroklimat, zasoby wód mineralnych i walory krajoznawczo- turystyczne, które stwarzają wyśmienite warunki do leczenia i wypoczynku. Rabka nazywana jest „Miastem Dzieci Świata”. Tu wręczane są na wniosek dzieci Ordery Uśmiechu. Do tej pory dzieci nagrodziły nim prawie 900 osób z ponad 40 krajów świata. Wśród Kawalerów Orderu Uśmiechu są takie osobistości jak: Ojciec Święty Jan Paweł II, zwierzchnik kościoła buddyjskiego w Tybecie Dalejlama , Matka Teresa z Kalkuty, pisarka Szelburg Zarębina, piosenkarka Majka Jeżowska, Marek Kotański,- twórca Monaru, Anna Dymna- aktorka, Zbigniew Religa i wiele innych osób nadzwyczaj wielkiego serca. Rabka oferuje turystom wiele atrakcji. Jest tu piękny 100-letni Park Zdrojowy. To oaza zieleni, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie m.in. place gier i zabaw, park linowy, wypożyczalnia gokartów, rowerów, korty tenisowe, boiska do gier zespołowych, siłownia na wolnym powietrzu, rzeźby, tężnia solankowa, kawiarenki i altany.

Podczas 10-dniowego pobytu dzieci zwiedziły w Rabce kościół drewniany z XVI wieku, w którym obecnie mieści się Muzeum Władysława Orkana. Uczestniczyły w warsztatach etnograficznych w Muzeum Górali i Zbójników, brały udział w imprezach artystycznych organizowanych w Muszli Koncertowej, spacerowały wokół Tężni Solankowej, degustowały wody w „Pijalni Wód Mineralnych”, podziwiały podświetlaną, muzyczną fontannę, Słoni na Rabczańskim deptaku. Uczestniczyły w ciekawych zajęciach zorganizowanych przez Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe w czasie których poznały zasady postępowania w górach, miały okazję wziąć udział we wspinaczce na ściankę.

Wiele radości uczestnicy przeżyli w Rodzinnym Parku Rozrywki , który oferuje mnóstwo atrakcji m.in. Karuzela Wenecka z muzyką, piętrowy tor samochodzików, Auto Bugi, Pociąg Safari Train. Jest też Pałac Wampirów, Dom do Góry Nogami ,kolejka górska, koło młyńskie. Znajduje się tu również Muzeum Orderu Uśmiechu. W Rabkolandzie jest kolorowo i, wesoło i smacznie.

Organizowano również wycieczki autokarowe: Koloniści zwiedzili niewielką podhalańską wieś Ludźmierz, w której od wieków odbiera tu cześć słynąca łaskami figura Matki Bożej z Dzieciątkiem, nazywana Ludźmierską Panienką, Gaździną i Królową Podhala. Na długo dzieci zapamiętają pobyt na termach w Szaflarach. Jest to zespół 4 basenów pod Tatrami z naturalną wodą siarkową, prosto z odwiertu, bez chemikaliów. Dzieci chętnie korzystały ze wszystkich basenów, zjeżdżalni oraz urządzeń do hydromasażu takich jak  bicze wodne, ławki do masażu, jeżyki. Interesujący był również pobyt w Skansenie Taboru Kolejowego w Chabówce, jedynym takim obiektem w Polsce, który posiada unikatowe parowozy, wagony i urządzenia do pracy na kolei. Dzieci z zainteresowaniem oglądały te wszystkie eksponaty, wsiadały do wagonów i parowozów.

Byliśmy również w Zakopanem na Krupówkach, podziwialiśmy skocznię na Wielkiej Krokwi (obecnie pokryta jest igielitem), na Gubałówkę wjechaliśmy kolejką linową, skąd podziwialiśmy piękno krajobrazu górskiego. Poznawaliśmy górski folklor, kupowaliśmy pamiątki naszym bliskim, cieszyliśmy się pięknymi widokami, pogodą i smacznymi góralskimi potrawami.

W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się w Krakowie. Zwiedziliśmy Kościół Mariacki z bezcenną ozdobą ołtarzem Wita Stwosza, jest to arcydzieło sztuki rzeźbiarskiej końca XV wieku. Pospacerowaliśmy po Rynku, po Sukiennicach. Zrobiliśmy zdjęcia pod pomnikiem Adama Mickiewicza i Plantami wróciliśmy do autokaru, by udać się w dalszą podróż do Kętrzyna.

Podczas pobytu na kolonii przeżyliśmy wiele pięknych , radosnych i ciekawych chwil wśród sympatycznych koleżanek i kolegów oraz wyrozumiałej kadry: p. Wiesławy Syhłowyj, p. pielęgniarki - Lucyny Niewiadomskiej, p. Ewy Sobasz, p. Pawła Miklewicza , p. Jana Rucina i p. kierowcy – Andrzeja Kaziroda.